Kontrovers rundt NTKs alpinpris
en epost til magasinet Klatring sier Andreas Klarström: «Med årets alpinpris promoterer NTK bruk av borrebolter i fjellet. For to år siden ble en tysk klatrer sagd ved fotknølene fordi de brukte borrebolter på en førstebestigning i Gudvangen. Nå har Tindekluben slått helt om og premierer Hansjörg Auer og Much Mayr for deres nye travers mellom to ruter i Blåmann nordvegg. De hadde med seg boltekit ved førstebestigningen og de borret bolt når det ble skummelt. Andreas Klarström har også kontaktet Hansjörg Auer, og fått bekreftet hendelsesforløpet: «I høst var det flere her i Tromsø som ikke var spesielt imponert av denne bestigningen og det gikk rykter om dette. Jeg viderebefordret det til Mårten Blixt (styremedlem i NTK og venn av Hansjörg). Det har vært kjent lenge her i Tromsø. Her er Tindeklubens foreløpige uttalelse i saken (pr. 11. mars): «Juryen i alpinprisen er takknemlig for å ha blitt gjort oppmerksom av Andreas Klarström på problemstillingen knyttet til plassering av borebolt i forbindelse med bestigningen av Tingeling i forbindelse med at ruten ble en av de to bestigningene som ble trukket fram i tillegg til vinneren av NTKs alpinpris. Alpinprisen skal blant annet vise fram bestigninger som er i tråd med god norsk klatreskikk, og det innebærer i utgangspunktet sporløs ferdsel. Bruk av borebolter på fjellruter regnes ikke for å være i tråd med den etikken som NTK vil fremme. Borebolten var ikke kjent for store deler av juryen, og var heller ikke framme i diskusjonen. Det ble ikke nevnt i nominasjonen fra Tromsø-miljøet som dannet grunnlaget for vurderingene, og juryen hadde i utgangspunktet ikke lagt opp til en selvstendig granskning av hver enkelt bestigning. På grunn av innspillet til Klarström vil juryen samles for å vurdere om det er nødvendig å revurdere avgjørelsen. Det er også naturlig å legge opp til en litt grundigere vurdering av dette spørsmålet i forbindelse med framtidige pristildelinger».
Det er åpenbart at juryen til denne prisen ikke skjønner forskjellen på å klatre med eller uten boltekit. De skjønner ikke heller forskjellen mellom å klatre halvveis og å klatre til toppen av veggen.
Ruten Tingeling starter opp Bongobar og traverserer inn i Atlantis der de snudde fordi det var vått. Hadde det vært bra forhold hadde de sikkert klart å klatre til toppen. Men det er ikke så ofte bra forhold i Blåmann nordvegg.
Hansjörg Auer har hele tiden vært åpen om hva de har klatret og hvordan. Dette er i utgangspunktet ikke ment som kritikk mot deres bestigning, selv om jeg åpenbart ikke er spesielt imponert eller inspirert av denne bestigningen. Det jeg er kritisk til er Tindeklubens ukunnskap og forvirring. Hva står tindekluben for? Hvilke spilleregler vil de at vi skal bruke i fjellet?
Dette er et slag i ansiktet på alle de som har prøvd på nye ruter men som har snudd fordi det blir for skummelt uten borrebolter. Det er også ufint mot de som har fått massiv kritikk for denne typen stil av den samme kluben.
Det er ikke sånn at 8+ med hjelp av borrebolter er umulig for norske klatrere. Grunnen til at det ikke gjøres er at de fleste som har kapasiteten ikke spiller med de samme spillereglene. De har ikke med seg boltekit da de synes det er under deres verdighet».
Jeg pratet med Hansjörg i dag for å få vite sikkert hva som har skjedd, jeg trodde i utgangspunktet at disse ryktene var misunnelse.
Han bekreftet at de snudde da de kom inn i Atlantis fordi det var vått. Han har vært åpen om det hele tiden og han har hele tiden vært åpen om at de plasserte en borrebolt».


Kommentarer
Ingen kommentarer lagt til
Skriv ny kommentar